TTnet son zamanlarda sosyal medyada çalışmalarının olduğunu görmekteyiz. Friendfeed‘de ve twitter‘da hesap açmışlar. Kullanıcı soru ve sorunlarına karşı bu hesaplardan iletişime geçileceğini belittiler. Web2.0′ın sonu web3.0′ın başlangıcını yaşadığımız şu son günlerde geç kalınmış bir hareket olduğunu söylemekte yarar var. Ama son kullanıcıya ulaşmak açısından yerinde bir hareket.

Amaaaa! Olayın koca bir ama’sı var. Friendfeed’de TTnet hakkında o kadar çok şey söyleniyordu o kadar çok yorum yapılıyordu ki TTnet’in bu hamlesi resmen intihar olarak nitelendirildi! TTnet’in açmış olduğu başlık üzerinden 585 yorum geldi. Genelinde ise bu hareketin bir intihar olduğu, hangi yüzle böyle bir iletişim yöntemini kullandıkları söylendi. E tabi haksız da değiller 🙂 .

Bundan bir kaç gün önce ise gene friendfeed üzerinden bir başlık açmıştım. Bu başlıkta TTnet ile Uydunet‘i arkadaşların kıyaslamalarını, artı ve eksi yönlerini belirtmelerini istemiştim. Çünkü bu aralar Uydunete geçmeyi düşünmekteyim. Gerek daha az ücret ödeyecek olmam, gerekse daha hızlı bir internet ve hizmet alacak olmam beni buna iten sebepler arasında bulunmakta. Ayrıca kablotv de bağlattım. Fazladan para vermeyi de istemiyorum açıkçası. Zaten başlığın altında da arkadaşlar bu sebepler üzerinde durdular. Uydunetin daha hzılı olduğunu ve daha aboneleri daha fazla mutlu ettiklerini belittiler. Günün herhangi bir zamanında gelip teknik sorunu halletmeleri de bunlardan birisi. Hatta bir akrabamın anlattığına göre gece modemi kapadıktan yarım saat sonra aramışlar ve herhangi bir arıza mı var modeminizden sinayal alamıyoruz şeklinde sormuşlar. Türkiye’de böyle bir hizmet! Şaşırtıcı doğrusu.

Fakat bugün şirket telefonundan bir arama geldi. Arayan TTnet’ti. Evet yanlış duymadınız. TTnet beni arıyordu. Neden mi? Friendfeed’deki açtığım başlığı görmüşler, internetten iletişim adresime ulaşmışlar ve TTnet’ten neden vazgeçiyor olduğum konusunda benimle konuşmak istemişler. Gerçekten şaşırtıcı bir gelişme. Müşteri memnuniyeti konusunda oldukça başarısız olan bir telekominikasyon devinin(!) böyle bir hamlesi beni de açtığm yeni başlık altında başka insanları da şaşırttı.

Yetkili arkadaş neden böyle bir şeye gerek duyduğumu sordu. Yetersiz teknik hizmet, anlamsız bağlantı kesintileri ve tabiki boş yere vermiş olduğumuz telefon ücreti gibi nedenleri sıraladım. Belki yeterli cevap veremedi. Daha doğrusu beni tatmin edecek cevaplar vermedi. Telefonsuz internet bağlantasının olmayacağını onun yerine telefon kullanmayan abonelerden telefon ücretinin alınmayacağı şeklinde bir  uyguılamanın başlatılabileceğini söyledi. Hatta internet hızının artırılmasına yönelik bir altyapı çalışmasının da olduğunu belirtti. Gerçeklik payı ne kadar var bunu zaman gösterecek.

Aslında benim belirttiğim nedenler herkesin sıkıntı duyduğu nedenlerdi. Yani ekstra bir şey söylemedim. TTnet’in eksi yönlerini söyleyin deseniz sanırım herkes bu gerekçeleri ileri sürer.

Fakat hakkını yememek lazım TTnet’in. Her ne kadar sosyal medya açılımı konusunda geç kalmış olsalar da kelle koltukta böyle bir şeye girişmek gerçekten cesur bir davranış. Şu an var olan olumsuz izlenimi engellemek için çalıştıkları belli. Bunun yanında yazmış olduğum sorunun üzerine beni ve benim gibi bir kaç arkadaşı aramaları da bu işi gerçekten ciddiye almaya başladıklarının göstergesi. Sosyal medyanın gücünü görmek beni gerçekten mutlu etti.

CEVAP VER