Özellikle son yıllarda gelişerek ve büyüyerek tüm dünyada yaygın olarak kullanılan Arama Motoru Optimizasyonu (Search Engine Optimization -seo-) işlemleri sayesinde hem web sitenizin bulunabilirliğini artırmanız hem de arama motorlarında spam yani gereksiz olarak görülmemenizi sağlamanız mümkün olmaktadır. Bu işlemin gerçekleşmesi için kullanılan birçok yöntem bulunmakla birlikte bunun altın kuralı diyebileceğimiz ve öncelikli olarak dikkate alınması gereken nokta kelime seçimleriniz ve içeriğinizdir.

Web sitenizde bulunan yazıların kalitesini gösteren şey kelime seçimlerinizin ne kadar ustalıkla yapıldığı ve içeriğinizin kullanıcılarınızı ne kadar tatmin ettiğidir. Türkçe kelime bulma açısından zorlanmayacağınız çok zengin bir dağarcığa sahip olduğu için işiniz bu açıdan bakıldığında kolay olacaktır. Çünkü kelimelerin eş anlamlılarını kullanabilmeniz mümkün olmaktadır ve Türkçe kelime dağarcığıyla olduğu kadar eş anlamlı kelimeleri açısından da oldukça zengin bir yapıya sahiptir. Bu yüzden de aynı kelimeleri tekrar tekrar yazmak yerine farklı kelimeleri kullanmak hem içeriğinizi zenginleştirecektir hem de arama motoru tarafından spam olarak kaydedilmemenizi sağlayacaktır.

Arama motoru tarafından spam olarak algılanmanız sizin aram yapıldığında listede görülmenize neden olabilmektedir. Arama motoruyla ters düşmemek için hem kullanıcı sayınızı artırmanız gerekmektedir hem de aynı kelimeleri yinelememeniz gerekmektedir. Ayrıca içerik açısından da zengin bir içeriğe sahip olmanızın faydası büyük olacaktır. Kusursuz bir yazınızın olması kullanıcıları çekecek olan ilk nokta olacaktır. İşe yarar bir içeriğinizin olması için öncelikle gerekli olan araştırmalar yaparak bu konu hakkındaki püf noktaları uygulamanızın sağlayacağı fayda da büyük olacaktır. Bu yöntemlerden birisi de kullanıcı gibi düşünebilmek ve onların ne isteyebileceğini saptayabilmektir.

Kullanıcılarınızın faydalanabileceği bir içeriğe sahip olmanız masrafsız reklamınızı yapabilmenizi sağlayacaktır. Çünkü günümüzde internet aracılığıyla insanların birbirleriyle bilgi paylaşması daha çabuk gerçekleşebilmektedir. Sosyal paylaşım sitelerinin yaygın olarak kullanımı bu durumu daha da alevlendirmiştir. Yazınıza yönlendiren birlinkin paylaşılması demek bir anda pek çok kullanıcının sitenizi ziyaret etmesini sağlar ki bu da sitenizin ziyaretçi sayısını artırarak arama motoru listelerinde üst sıralarda yer almanızı sağlayacaktır.

Yazılarınızın web sitenizin kalbi olduğunu düşünecek olursanız bu kalbe bir canlılık katanın da kelimeler olduğunu unutmamak gerekmektedir. Tüm söylediklerimize ek olarak ve son olarak bir yazıda aynı anahtar kelimeleri kullanmak yerine eş anlamlılarını kullanarak ziyaretçi sayınızı iki katına kadar çıkarabilmeniz de mümkündür. Yani hem “kusursuz” kelimesini aratan hem de “mükemmel” kelimesini aratanların listesinde yer alabilmeniz mümkün olacaktır.

 

CEVAP VER