Tahin ve pekmezin faydaları neler olduğunu bilmek istemez miyiz.Tahin (tahan) susamının övütülerek veya birkaç işlemden geçerek sıvı yağ gibi bir kıvama gelerek oluşur.

E,C ve B vitaminleri açısından oldukça yüksektir. Vücudumuzdaki hücre yapılanmasının bozulmamasını sağlar. Bir çok şeye koruyucu olduğu gibi kansere karşıda koruyucu olarak gösterilmektedir. Damar sertliğini ve damar tıkanıklıklarında etkili çözümler sunar. İdrar söktürücü faydası da vardır.

Vücudunuza aldığınız ağır metaller, zehirli bileşenler bunun içerisine sigara vs de dahil olmaktadır, radyasyon ve bazı ilaçların yarattığı toksinlere karşı vücudunuzu güçlendirir ve yenilenmesini sağlar.

Yaşanılan olaylardan dolayı oluşan hafıza kayıpları veya Alzheimer önlenmesinde olumlu etkisi ve işe yaradığı da kanıtlanmıştır. Tahinde çokça bulunan E vitamini ile bütün bu yararların da vücudunuza kazandırabilirsiniz. Vücudunuza enerji verir iki çorba kaşığı tahinden yaklaşık olarak yarım kg biftek de ki kadar protein vardır yani değerleri bir birlerine eşittir.

Kendine özgü bir kokusu olan tahin, suyla temas etmemesi halinde uzun süre saklanabilir.  Safra kesesindeki taşların düşürülmesinde kolaylık sağlar. Nefes darlığı ve bronşit hastalarına iyi geldiği de kanıtlanmıştır.

Annelerde anne sütünü arttırdığı da bilinmektedir. Çocuklara da sıkça tüketilmesini sağlamak gerekmektedir çocuklarınız için beyin ve zeka gelişiminde etkili olduğu söylenmektedir. En önemlisi de çocuğunuzun gelişmemesi yani büyümemesi tahin kemik gelişiminde de yapısında bulunan maddeler nedeniyle oldukça fazladır. Tahinin tek yenildiğinde tadı damağınıza hoş gelmese de pekmezle karıştırdığınızda daha faydalı olmasını sağlaya bilirsiniz.

Tahin ve pekmezi karıştırarak yerseniz enerji vermekle kalmaz vücudunuza kan yapar ve kış aylarda üşümeniz i engeller. Soğuk havalarda vücudumuzun dirençli olması için protein, vitamin, mineral ve antioksidanları çok olması lazım bunun içinde tahini boca tüketmeniz lazım.

Tahini tek başına tüketilmesi de mide rahatsızlığına iyi gelmektedir. Tahin kolestrol içermemektedir. Ayrıca toksinlerin midenizde fazla kalmasını sağlar acıkmayı geciktirir tahin zayıflamak içinde kullanıla bilir. Tahin ve pekmezin faydası vardır tüketilmesi çokta zor bir şey değildir. Özellikle çocuklara yedirilmesi gerekmektedir. Çocuklar için oldukça iyi ve zengin bir besindir. Tüm annelerin buna dikkat etmesi gerekmektedir. Sabah kahvaltılarına yemek bile belki de yeterli olabilir.

4 YORUMLAR

  1. Teşekkürler çok iyi bir paylaşım olmuş , tahim ve pekmez kan yapımı için çok çok faydalı. Fakat şekerli diyorlar ve şeker kanser demek. Ne diyorsunuz bu konuda?

CEVAP VER