Teknolojinin zararları ve yararları denildiğinde aklınıza binlerce şey geliyor. Bugün her ikisini de inceleyerek kararı sizler verin.

Gelişim için durmadığı yani her saniye yeni ve farklı bir şeyin üretildiği bir teknoloji devrinde yaşıyoruz. Kısa bir sürede dönemin ana konusu haline gelmeyi başaran teknolojik gelişmelerin bize sunmuş olduğu yararları kadar zararları olduğunu birçoğumuz biliyoruz. İlk aklınıza gelen yararları mı? yoksa zararlarımı? İnsanlar işlerine yarar yan şeyleri yararlı yaramayan ya da başkalarının işlerine yarayacağını düşünmediği şeyleri de zararlı olarak nitelendirirler. Bu sayede de de toplumun her kesimini inceleyerek teknolojinin yararını ve zararını bir anket yaparak oluşturmak en doğru karardır.

Çocuklara teknolojinin zararları hakkında oldukça makale yazılmış binlerce video çekilmiş olsa da onların bakış açısında oyun oynamak için üretilen yeni araçlar olduğunu bu yüzden de her zaman yararlı bir şeymiş gibi gözüktüğünü unutmamanız gerekir. Teknolojiyi sadece oyun oynamak için kullanan çocuk için teknoloji zararlı değildir düşüncesi gayet normaldir. İş ebevinlere gelince ise konunun tamamen farklı bir boyut kazanıp çocuklarda yaralı olarak oluşan algının bir anda zararlı ve gelişimini engelleyen bir unsur olarak öne çıktığını görmekteyiz.

Bu durum karşısında iki kıyaslama etkeni ortay çıktığını görmekteyiz.

Teknoloji benim için faydalı mı? Yoksa teknoloji sevdiğim kişi için zararlı mı?

Üniversite okuyan ve çalışan kesim içinde teknolojinin zararları konusunda nutuk atanları görebileceğimiz gibi yararlı konusunda oldukça ısrarlı bir kitleyi de karşımızda görmemiz mümkün. Hayatının birçok kısmında teknolojiyi kullanan bir kitlenin teknolojinin zararları hakkında bir şey söylemeleri gerekeceğini sanmıyorum. Kullanım oranlarına bağlı olarak teknolojinin faydalarından nasiplenip sonra da kendine hakim olamayıp vaktinin büyük bir kısmını teknolojiye harcayan artık günümüzde oldukça fazladır.

Bu noktada da iki temel kıyaslama meydana geliyor.

Teknolojinin yararlarından faydalanıyor muyum? Ya da teknoloji hayatımı ne kadar etkiliyor?

Genel olarak ülkemizde çoğu yaşlı kesimlerin teknolojiyle gerek alışkanlıklarından gerekse bilgi sahibi olmadığından büyük bir kısmı teknoloji ile ilgilenmemektedir. Onlar için en büyük teknoloji sevdikleriyle konuşmalarını sağlayan araç ve sağlıkları açısından kendilerine faydalı olan durumlardır. Bunu içinde yeni nesil teknoloji yüzünden farklılaştığı ve aile içi sohbetlerin olmadığını düşünen ve bu yüzden teknolojinin zararları konusunda konuşan büyük bir kitle mevcuttur.

Bu durum karşısında da iki temel kıyaslama etkeni ortaya çıkmaktadır:

Teknoloji benim için faydalı mı? Ya da teknoloji onlar için ne kadar zararlı?

Gördüğümüz üzere her kesim içerisinde teknolojinin zararları konusunda etkin bir kitle ile karşılaşmak mümkün ve aynı zamanda teknolojinin yararlarından faydalanan ve bu kısımda mutlu insanları da bulmak mümkün.

Her bir kitle için teknoloji yararlı mı? Yoksa zararlı mı? Olduğu konusunda ilk etken kendisine sağladığı faydalar ikinci etken ise kendisine verdiği zarar olduğunu görmekteyiz. Kendisine verdiği zarar kısmında teknolojinin değil de insanın kendine zarar verdiğini görmek mümkündür. Teknolojinin zararı yoktur doğru kullanma ve yanlış kullanma vardır. Bakıyorum da herkes teknolojinin insanları tembelleştirir diyin den bahsediyor kimse doğru kullanım veya yanlış kullanımdan bahsetmiyor. Doğru bir şekilde kullanıldığında aslında teknolojinin çokta faydası vardır ama yanlış kullanıldığı anada da tabi ki bir çok zararı olabilir.

2 YORUMLAR

CEVAP VER