Değerli okurlarım bugün de trustrank hakkında bilgi vereceğim. Bildiğiniz üzere google geçmiş dönemlerde web sayfalarına pagerank sistemi ile değer kazanıyordu. Pagerank sisteminde herhangi bir siteden baclink alımı ile sitenizi güçlendire biliyordunuz. Bu sistemle yüzlerce ve binlerce baclink ile sitenize fayda sağlayabiliyordunuz. Bu baclinklerin nereden alındığının pek bir önemi de yoktu o zamanlar. Yani o zaman bu durum spam nitelikteydi. Bu algoritma sisteminin binlerce kaliteli veya kalitesiz ayır etmeden kullanılması sonucu olarak Google yeni bir ölçüm sistemi geliştirdi. Trusrank sistemi geliştirildi peki güven oranı nedir? Trustrank sisteminde güvenilir siteler ve editörler seçilir. Seçilmiş olan güvenilir sitelere kök siteler adı verilir. Kök sitelerden yapılan link çıkışları ile diğer sitelere trustrank puan verir. Bu sistemde mantığı da kaliteli web sitelerinin kaliteli web sitelerine link çıkışı yapacağı kalitesiz web sitelerinin de kalitesiz web sitelerine çıkış yapacağı şeklindedir.
Google arama sonuçlarında web sitelerini listelerken trustrank değerini göz önüne alarak listelemeyi yapıyor. Bu değerinde yükselmesi güven olarak düşünüldüğünden, güvenilir olan sitelerin üst sıralarda çıkmasını sağlıyor. Seo trustrank değerinin yüksele bilmesi tamamıyla doğal bir seo çalışmasına bağlı olduğunu biliyoruz. Trustrank’a etki eden en önemli faktör baclink tir. Trustrank güven üzerinden kurulu bir algoritma olduğundan, backlinkler ise bir sitenin başka bir siteye önermesi, referans olması anlamına geldiği de birbiri ile doğrudan orantı içerisinde dir. Yani bu durumda bir web sitesi dofollow backlink alıyor ise referans olarak gösteriliyor demektir. Önerilen ve referans gösterilen web siteleri güvenilir olarak bakılmak da ve seo trustrank değerini yükseltmektedir.
Trustrank değerini yükselterek sitenizin itibarini artırmak için site içerisindeki linklerinize, site dışına verdiğiniz ve aldığınız tüm baclinklere de dikkat etmelisiniz. E-ticaret sitesine sahip iseniz eğer kesinlikle siteniz SSL sertifikası olması gerekmektedir. Sitenizin içerisi tamamıyla özgün olmalı ve yazılarınız da kesinlikle kopya içerik bulunmamalıdır. Makalelerinizin seo uyumlu olmasına özen göstermelisiniz. Web sayfanız bulunduğu hostingin de çok iyi ve sağlam bir durumda olması gerekiyor. Sık sık hata verip kullanıcılara erişimi duran web sayfaları tahmin edersiniz ki pek sevilmez ve bu durum kimsenin hoşuna gitmez. Kurallara uyum sağlamak her zaman siteniz için sağlıklı olur.

1 YORUM

  1. Merve hanım yazı için teşekkür ederiz ancak çok yüzeysel anlatıp geçmişsiniz dofollow link ile kazanabileceğimizi bizde biliyoruz o dofollow linkleri hangi sitelerden almamız gerek filan hiç birşey yok ortada.

CEVAP VER