Msn Messenger’ı özlediğimiz şu günlerde falan filan şeklinde blog yazarı triplerine girmeyeceğim (En azından bu yazımda). Zaten yeterince uzun ve sıkıcı bir yazı olacağını düşünüyorum. Bir de hava çok sıcak *mına koyayım ya. Neyse, bir önceki yazımda söz verdiğim gibi Türkçe karakterli alan adları ve Türkçe karakter içeren bağlantıların artılarını, eksilerini ve SEO üzerindeki etkilerini anlatacağım. Ek olarak, bu tür sitelerin sosyal medya ağları ve diğer sitelerle olan etkileşimlerine de değineceğim. Konuyu daha sağlıklı bir şekilde anlayabilmeniz için IDN, ccTLD, gTLD, UTF-8, ASCII, Unicode ve benzeri bazı terimlerin üzerinde durmam gerekiyor. Eğer bu kavramları biliyorsanız, açıklaması olan terimin devamındaki başlıktan ya da paragraftan okumaya devam edebilirsiniz.

Aslında bu yazı en çok Türkçe karakterli domainleri parselleyip, ellerinde patlayanların işine yarayacak. Babuş bu işin ticaretini yaparsınız anlarımda tescil edip bir sene sonra yabancı register firmalarına kaptırmak nedir? Hiç hoş olmuyor gerçekten. Neyse, bu Türkçe karakter meselesinin hak ettiği değeri kazanması için çalışmalarım devam edecek diyor ve konuya giriş yapıyorum.

Türkçe Karakterli Domainlerin SEO’ya Etkisi

Türkçe karakterli alan adlarının SEO‘ya olan etkilerden bahsetmeden önce IDN (Internationalized Domain Name) terimini kavramak doğru bir adım olacaktır.

IDN Nedir?

Türkçe açılımı “uluslararası alan adları” olan bu terim, ASCII olmayan karakterleri içerebilen alan adlarını ifade eder. Standart internet alan adları çok kısıtlı bir karakter kümesini destekler: a-z, A-Z, 0-9 ve “-” den başka karakterler içermez. Bu kısıtlama, kullanıcıların kendi dillerinde alan adları tescil etmesine engel oluşturur. Fakat IDN ile kullanıcılara yerelleştirilmiş web deneyimi sağlanır.

IDN standardı, var olan alan adı bu sistemi değiştirmeye değil genişletmeye yapılan bir anlandır. Bu standardın sunduğu algoritmalar, Unicode karakterlerinden oluşan bir domaini sadece ASCII karakterlerinden oluşan bir alan adına dönüştürebilir veya ASCII hali verilmiş bir IDN’i Unicode karakterlerden oluşan hale dönüştürebilir. Bir kullanıcı tarayıcısına “türkçe.com” alan adını yazdığında, tarayıcı IDN standartlarında belirtilen algoritmaları kullanarak bu domainin ASCII karakterlerinden oluşan halini bulur ve DNS’e ASCII halini, normal bir domain sorgular gibi istek gönderir. Aslına bakarsanız IDN kaydı sırasında tam olarak istediğiniz alan adını almamış oluyorsunuz. Sistem sizin adınıza domaininizin ASCII halini kaydeder. Yani “türkçe.com” alan adını kaydettirdiğinizde, aslında “xn--trke-2oa7j.com” domainini tescil ettirmiş oluyorsunuz.

Özet geçmek gerekirse; Türkler, Araplar, Yunanlar ve Koniçivalar gibi Latin harflerinden farklı karakter kümelerine sahip kullanıcıların, kendi alfabelerindeki karakter kümeleri ile tescil ettikleri domainleri IDN olarak adlandırıyoruz (日本.com, türkçe.com ve benzeri gibi. Ayrıca 日 本 ayrı yazılır 😀 ). Bu, dünya üzerindeki milyarlarca kullanıcının internette gezinmesini kolaylaştırmak için güzel bir adımdır.

Türkçe Karakterli Domainler Tüm Tarayıcılarla Uyumlu mudur?

Türkçe karakter içeren alan adlarının düzgün bir şekilde çalışması için istemcilerin desteklemesi gerekmektedir. Yani istemcilerin bir IDN girildiğinde onun IDN olduğunu anlayıp ASCII haline dönüştürmesi gerekir. Türkçe karakterli domainler için yaygın olarak kullanılan birçok web tarayıcısı destek sunmaktadır. Ancak Firefox ve İnternet Explorer 7.0 tam olarak destek sunarken, İnternet Explorer 6.0 ve alt sürümleri için bir yama kurulması gerekmektedir (Hala kullanan var mıdır acaba?). Ayrıca e-posta istemcileri henüz tam destek vermediğinden dolayı, Türkçe domainlerinizi e-posta için kullanmanızı tavsiye etmiyorum. Fakat istemciler IDN’i desteklediği takdirde e-posta ve diğer işlemler içinde kullanılabilirler.

Hem Türkçe karakterli domainim olsun hem de e-posta göndereyim diyorsanız, VeriSign Inc. tarafından ücretsiz olarak sunulan “I-Nav” bileşenine gözatabilirsiniz.

IDN’lerin ve Türkçe Karakterli Bağlantı Adreslerinin Arama Motorları Üzerindeki Durumu ve Etkileri

Google, sayfanın dilini belirlemek ve içeriğin hangi ülkeye hedeflediğini algılamak için çeşitli yollara başvurur. IDN kullanımı ve URL’de kullanılan bölgesel dil de sayfanın hangi ülkeyi hedeflediğine dair sinyaller verir. Google açısından bağlantılarınızda kendi dilinize ait karakter kümelerini kullanmanız ya da Internationalized Domain Name (IDN) kullanmanızın hiçbir sakıncası bulunmamaktadır. Dikkat etmeniz gereken en önemli husus, bağlantı adreslerinizde UTF-8 kodlaması kullandığınızdan emin olmanızdır. Hatta mümkün olduğu kadar her yerde UTF-8 kullanmanız önerilir.

Sosyal Ağ Sitelerinde Türkçe Karakterli Domain veya URL Kullanımı

Bu başlık altında inceleyebileceğimiz çok fazla sosyal ağ sitesi mevcut tabiki. Fakat biz sadece yaygın olarak kullanılan sosyal ağları inceleyeceğiz.

İlk olarak Facebook’u ele alalım. Mark kardeşimiz Türkçe karakter içeren bağlantı adreslerine izin veriyor; fakat IDN, yani Türkçe karakterli bir domain paylaşımı yapmanıza müsade etmiyor. Örnekle açıklamak gerekir ise: “tr.wikipedia.org/wiki/Ömer_Seyfettin” şeklinde bir bağlantıyı sorunsuz bir şekilde paylaşabilirken, “göztepe.com” adresini bağlantı olarak paylaşmak istediğinizde “Durumun güncellenirken bir sorun oluştu. Lütfen birkaç dakika sonra tekrar dene.” şeklinde bir hata alıyorsunuz. Link kısaltma servislerini kullanarak bu sorunun önüne geçmeniz mümkündür.

Sık kullanılan bir diğer sosyal ağ sitesi Twitter da ise hem IDN kullanımı hem de Türkçe karakter içeren bağlantıların kullanımında hiçbir sıkıntı bulunmamaktadır.

Pinterest’de yapacağınız paylaşımlardaki açıklama alanlarına gireceğiniz IDN’ler ASCII karşılığına dönüştürülmektedir. Ancak bağlantı sorunsuz şekilde çalışmaktadır. Türkçe karakterli URL’lelerde ise herhangi bir sorun yoktur.

Lan olm bu şekilde ilk sayfada çıkan kaç tane site varki biz de kullanalım?

Mantıklı bir soru. Türkçe karakterli bağlantı içeren ya da IDN kullanıpta ilk sayfada çıkan site örneklerine göz atmak için aşağıdaki kelimeleri Google’da aratabilirsiniz:

  • Ömer Seyfettin
  • Göztepe
  • Türkçe

IDN kullanıpta ilk sayfada olan sitelere denk gelebilmek biraz zor oluyor tabiki. Bunun da sebebi zararlı olabileceği düşüncesidir. Yine de örnekler yeterlidir. Özellikle ilk sıralara yapışmış Wikipedia’yı sık sık görüyoruz zaten.

Konuyu toparlamak gerekirse:

Türkçe karakterli alan adlarını önemli projelerinizde kullanmanız bazı sorunlarla karşılaşmanıza yol açabilir. Bu açıdan bakıldığında önermiyorum. Fakat ziyaretlerini doğrudan arama motorları üzerinden alan ya da alabilecek projelerinizde kullanabilirsiniz. Daha somut bir hale getirilir ise, “rüya tabirleri, nedir, nasıl yapılır, kullanımı” ve benzeri konulu siteler için IDN kullanmanızın hiçbir sakıncası yoktur. Aksine jenerik domainler yakalayabilir, yüksek ziyaret oranlarına ulaşabilirsiniz. Yakın bir zamanda ben de bu tarz proje üzerinde çalışacağım (Merak edenler olursa aşama aşama ziyaret oranlarını, adsense vs. durumları hakkında yazabilirim). Neyse bu kadar yeter artık. Sıkıldım da zaten 😐

Daha uzun makalelerde görüşmek üzere sevgiler, saygılar..

 

2 YORUMLAR

  1. Bu TR karakterli domain olayı tamamen saçmalıktan ibaret. Öncelikle tr karakterli domain diye bir durum yok insanların bunu anlaması lazım.
    Nasıl yok satıyorlar diyorsunuz sanki ? Hayır satmıyorlar sizi kekliyorlar Tr karakterler internetin altyapısında yok yani aldığınız doman aliçömez.com ise bu size ascı karakter karşılığı olarak veriliyor ve tarayıcınız destekliyorsa aliçömez.com olarak görüyorsunuz aksi taktirde böyle bir domain alamazsınız 🙂 bu konu çok uzun aslında bir yorum ile anlatılacak kadar basit değil..
    Makale için teşekkürle..

CEVAP VER