Merhaba değerli okurlarım bugün biraz da web siteleriniz de yapılan hatalardan bahsedelim. Standart bir site sahibi olanlar tasarımını düzenleyerek değişiklikler yapabilir. Bunları da benzer sitelerde paylaşılan kodlama değişikliklerini kullanabilir. Bu durum karşısın da da özgün bir site tasarımına sahip olmaktadır. Ancak bu düzenlemeler karşında düzenleme yaparken bazı hatalar yapılabiliyor. Bu sadece siz düzenlerken yapılan hatalar değil de en başta bu kodları tasarlayanlar da hata yapabiliyor. Bu hatalardan bir kaçını açıklayacak olur isek eğer bunları şöyle anlatabiliriz;
Menülere çok fazla link eklemek; Menüler genellikle ziyaretçileri sayfamıza veya sitemize yönlendirmek için kullanırız. Buralara çok fazla bağlantı ve gereksiz şeyler eklediğiniz taktirde hem tasarım açısından hemde kullanabilirlik açısından hoş olmayan bir görünümle karşı karşıya gelebilirsiniz. Eğer fazla link vermek istiyorsanız bunun için açılabilir menüler kullanmayı tercih etmelisiniz.
Sidebar’a gereksiz nesneleri eklemek; Sidebarı öncelikle açıklayalım.(Bir web dökümanın da ana metnin kenarına yerleştirilmiş ve metin içeren dikdörtgen çubuk şeklindeki bar). Yan alanlardır bu alanlar tabiri caiz ise ziyaretçiler için ayrılmış ve onların kolaylıkla içeriklere eriştirmek ve ilgilerini çekecek konular sergilemesi içindir. Yersiz olan reklamların, işlevsiz özelliklerin, işe yaramayan etiketlerin yeri değildir. Bu gibi şeyler eklemek yerine ziyaretçilerinizin işine yarayacak ve önemli olan ögeleri ekleyebilirsiniz.
Siteye çok fazla reklam eklemek; Eğer siteme ne kadar reklam yüklersem o kadar çok para kazanırım diye düşünüyor iseniz bu durum karşısında kesinlikle yanılıyorsunuz. Çünkü sitenize giren ziyaretçiler sizden bir süre sonra bıkacak ve arama motorlarında sizin siteniz çıktığı zaman sitenizi ziyaret etmeyecek bu durum karşısın da reklam geliriniz yükselmek yerine düşecek. Böyle bir durumla karşılaşmamak için ve ziyaretçilerinizin üzerindeki itibarınızı zedelememek adına aşırı olarak reklam yüklemekten kaçının. Her şeyin fazlası zarar bunu unutmayın 🙂
Okuması zor fontlar eklemek; Sitenizin görünümünü güzelleştirmek sizin en büyük hayaliniz olabilir bu durumda elinizden geleni yapmaya başlıyorsunuz. Bunu yapmaya çalışırken bazen ole şeyler yapıyoruz ki özelleştirin daha güzel bir hale getirim derken her şeyin fazlasına kaçmaya çalışıyoruz ve bu durumda sadece estetik görünüşüne önem veriyoruz. Ama hiç düşünmüyoruz ki karışık yaparsak nasıl olacak sonu ne hal alacak sadece fazlaya kaçıyoruz. Elimizdeki ile yetinmeyi bilmiyor hep en iyisi olsun diye diye bazen siteyi en kötü hale getirebiliyoruz. Bu durumda daha basit fontlar tercih edebilirsiniz.
Çözünürlüğü düşük resimler kullanmak; Görseller sitelerimizin vazgeçilmez olan şeylerden birisidir. Ama düşük çözünürlük sahibi görseller isse kötü bir görünüm ortaya sergiler. Yazınızın ve sayfanızın aksiyonunu yok eder bu yüzden de görseller bizim için önemlidir ve kaliteli görseller kullanmaya özen göstermelisiniz.
Flashlar ve videolar kullanmak; Flaslar ve videolar sitelerinize güzellik katabiliyor ama bilgisayarları yavaş olanlar için bu videolara girmek biraz zor olabilir. Ziyaretçiler sitenin tasarımına veya güzelliğine önem gösterseler de içerisinde bulunan bilgilere daha çok önem verirler ve bu bilgileri öğrenmek için sitenize girerler. Sizlerde bu konularda flash ve videoları en az şekilde kullanmaya özen göstermelisiniz . Ziyaretçilerinizin zor anlar yaşamaması için bunu yapabilirsiniz.
Evet yaratıcı olamak her zaman güzeldir farklı şeyler yapmayı düşüne bilirsiniz ama unutmayın her zaman ziyaretçilerin rahat bir şekilde sitenize girmesi daha önemlidir. Bu gibi sitenizde yapılan hatalara dikkat etmelisiniz.

CEVAP VER