Web sitesi fiyatı kesin bir fiyat olarak biçimlendirilemez. Sizin isteğinize göre veya projenizin büyüklüğüne göre maliyeti artabilir. Bunu internet üzerinde gezerek anlayabilirsiniz. Bunu kendini kanıtlamış sitelere bakarak düşünebilirsiniz sizce normal bir web sitesi ile gelişmiş fonksiyonlara sahip olan bir web sitesinin maliyeti aynı olabilir mi? Site fonksiyonları, işlevselliği ve dinamikliği arttıkça maliyeti de artar bunun tek sebebi emeğin artmasıdır.

Bir site yaptırmak istiyor nereden başlayacağınızı bilmiyorsanız öncelikle sektörünüzü araştırın ne tarzda yaptırmışlar hangi dilleri kullanmışlar eğer imkânınız varsa fiyatını bile öğrenin. Web sitesi fiyatları büyük oranda oynamalar 3 şekilde değişir. Size en yüksek fiyatı web tasarım firmaları verir ikinci olarak ise freelance olarak çalışan webmasterlar son olarak da web sitesi yaptığını zannedip bir şey anlamayan vasıfsız kişiler tarafından yapılan çalışmalar.

Genel ortalama ile firmaların vereceği web sitesi fiyat teklifi(Klasik, isteğin artmasına göre değişkenlik gösterir);

  • Kurumsal Tasarım: 1.000 TL ile 2.500 TL civarlarında
  • E-ticaret Tasarımı: 1.500 TL ile 6.500 TL civarlarında

Freelance olarak iş yapan webmasterlardan alacağınız fiyatlar(klasik olarak tasarım);

  • Kurumsal Tasarlama: 500 TL ile 1.500 TL arasında
  • E-ticaret Tasarlama: 1.000 TL ile 2.000 TL arasında

Web tasarımcıyım diye geçinenlerin fiyat ortalaması;

  • Kurumsal plân: 100 TL ile 500 TL
  • E-ticaret plân: 200TL ile 500TL (Bir çoğu E-ticaret tasarımı almaz)

Şimdide size biraz bu işi yapanlardan bahsedeyim,

Hiçbir maliyet harcamadan kendi web sitenizi kurmanızda mümkündür ama bu yazıyı okuduğunuz için büyük ihtimalle bu hususla ilgilenmeyeceksiniz o yüzden hiç bahsetmiyorum. Web sitesi’nin fiyatı yazılan kodlama dillerine göre de değişebilir. Asp, php, flash vs. gibi diller fiyat konusunda etki yapabilir ama sizin için en önemli unsurun kusursuz bir şekilde açılan hoş bir görünüm sağlayan bir sistem ve sağlam seo alt yapısı olmasıdır. Bu durumları göz önüne alın ve size verilen fiyatları ona göre değerlendirin.

Benim size tavsiyem kaliteli bir freelance çalışan webmaster bularak onunla çalışmanızdır. Hem fiyatı uygun web sitesi sahibi olursunuz hem de gereken verimi alabilirsiniz. Bazı sorunlar mutlaka yaşarsınız ama kesinlikle tatlı dil ile halletmeye çalışın çünkü webmasterlar internet dünyasında hackerlerden sonra gelen en tehlikeli şahıslardır. Hele birde biraz hackerlik bilgisi varsa o zaman sonuçlar sizin için çok kötü olabilir. Bu durumlarla karşılaşmak istemiyorsanız tabi ki biraz daha paraya kıyıp firma ile sözleşmeli bir şekilde anlaşmaya oturmak.

Uygun fiyata web tasarımı yaptırmak için hiç bilinmedik anlamayan kişiler ile çalışmanız sizin için olabilecek en kötü sonuçları doğurur. Öncelikle verdiğiniz para boşa gider, web siteniz arama motorları tarafından cezaya düşer, kopya olarak kullanılan telif hakkı olan temalar size sunulabilir buda sizin sonunuzu mahkemeye kadar taşır. Bunlar bahsetmiş olduğum kısa ve gerçek olan bilgilendirmeler. Bu kişilerden uzak durmanızı kesinlikle tavsiye ediyorum.

Umarım dediklerimi dikkate alarak bir tasarım yaptırmaya karar verirsiniz. Aksi takdirde verimli sonuçlar elde etmeniz zor gibi gözüküyor. Dilerim ki istediğiniz hedefe kısa bir süre içerisinde ulaşırsınız.

 

5 YORUMLAR

  1. Web sitesi kodlama işi oldukça zahmetli olduğu için aslında istenilen miktarlar çok değil.Fakat bütçe kısıtlı olunca kodlama işi site yaptırmak hayal oluyor.

  2. Web sitesi yaptırmak isteyen kişi yaptırmadan önce sitede neye ihtiyacı var ilk önce bunun hakkında iyi bir araştırma yapmalı ve düşünmelidir yani ne istediğini bilmelidir. Buna göre birkaç yerden fiyat almalı ve fiyat aldığı yerlerin referanslarını mutlaka incelemelidir. Ucuz web sitesi yaptırdığınızda büyük ihtimalle bir faydasını göremeyeceksiniz.

CEVAP VER