WordPress konusunda site sahiplerinin büyük bir ihtiyacını karşılayan Google, Google AdSense adı ile resmi WordPress eklentisini yayınladı. Kişisel Blog olarak denediğimiz ve kullanmaya başladığımız Google AdSense eklentisi, bu konudaki tüm ihtiyaçlarınızı giderecek şekilde kodlanmış durumda. Eklenti, WordPress’i kendi hosting ya da sunucusu üzerinde kuran kişiler için kullanıma sunulmuş durumda. WordPress.org üzerinden ücretsiz blog hesabı olanların Google Adsense eklentisini kullanması mümkün değil.

Eklentiyi kullanmak için, eklentiyi kurduktan sonra hesabınız ile eşleştirmeniz gerekiyor. Gerekli onayı vermenizin ardından WordPress siteniz üzerinden Google Adsense ve Web Yöneticisi Araçları işlemlerinizi yönetebilirsiniz. Bu konuda daha kolay ulaşılabilir olan servisler, Google tarafından resmi olarak yapılan bir eklenti ile kullanıcılara sunulması da oldukça önemli bir nokta. Eklentiyi kurduktan sonra eşleşme yaptıktan sonra “Siteniz doğrulandı.” şeklinde ifade yer alacaktır. Yandaki resimde de göreceğiniz gibi, bu sayede eklentiyi başarılı bir şekilde kurmayı başardığınız için kullanmaya başlayabilirsiniz.

Google Adsense Eklentisi İle Yapabilecekleriniz

Google Adsense’nin en önemli işlevi, reklam yönetimi sağlaması. Reklam yönetimi konusunda fikir vererek, sitenizdeki panel üzerinden reklamlarınızı yönetmenizi sağlayan Google Adsense, böylece büyük bir kolaylık sağlıyor. Fakat eklentiyi kullanmak için ilk olarak sitenizin analiz edilmesi gerekiyor.

Eklentinin Reklam Yöneticisi bölümünden Reklamları Yönet kısmına diyerek, yukarıdaki resimde de göreceğiniz gibi sitenizin analiz edilmesini sağlayabilirsiniz. Bu konuda dikkat etmeniz gereken nokta, sitenizde daha önce herhangi bir şekilde adsense reklamlarının yer almaması gerekiyor. Daha detaylı bilgi vermek amacıyla sitemiz üzerinden yaptığımız analizde, ilk olarak Adsense reklamlarını kaldırmadık ve bunun sonucunda eklenti tarafından hata mesajı aldık. Eğer siz de ekrandaki hatayı alıyorsanız, Google Adsense reklamlarını kaldırmanız gerekiyor.

Reklamları kaldırarak yapacağınız yeni bir analizin sonucunda ise, analiz tamamlandığında Google Adsense tarafından sitenizde reklam yayınlayabileceğiniz alanlar ile ilgili rapor sunmaktadır. Bu sayede Google politikalarına uygun olarak Google Adsense reklamlarını kolayca sitenize entegre edebilirsiniz.

Alan açmak için kırmızı artı tuşlarını kullanabileceğiniz gibi, reklam alanlarını kapatmak için, reklam alanlarının sağ köşesinde bulunan kapatma tuşunu kullanabilirsiniz.Google politikatları gereği, eklenti sitenizde üç adet reklam alanından fazlasına müsade etmemektedir. Bu nedenle reklam yerleşimini yaparken, bunu dikkate alarak en iyi yerlere reklamlarınızı yerleştirmeye dikkat ediniz. Bu sayede Google Adsense politikalarını uygun, en iyi yerleşimi yapabilir ve reklam alanlarınızdan maksimum performansı alabilirsiniz. Bunun dışında sitenizdeki mobil reklamları da otomatik olarak aktif hala getirebilir ve eklenti tarafından otomatik bir şekilde bu işlemlerin yapılmasını sağlayabilirsiniz.

Tüm bu özellikleri ile reklam yönetimi, reklam yerleşimi konusunda herhangi bir eklentiye ihtiyaç duymadan tüm işlemlerinizi Google Adsense eklentisi ile yapabilir, sorunsuz bir şekilde reklamlarınızı yayınlamaya başlayabilirsiniz.

Konuyla ilgili hazırladığımız bu rehberin dışında bilgi edinmek, Google’ın Google Adsense ile ilgili resmi blog yazılarını okumak ve WordPress.org üzerinden eklenti sayfasına ulaşmak için bize destek vererek, aşağıdaki bağlantıları kullanabilirsiniz.

CEVAP VER