Merhaba değerli okurlarım bu makalemde sizlere wordpress’in en büyük problemlerinden biri olan hız ile alakalı birkaç bilgi vereceğim. Sitenizin hızının iyi olması arama motorunda ön sıralarda çıkmak için önemli bir kriterdir. Bu kriterlere dikkat etmeniz elbette tek başına sitenizin arama motorunda yükselmesini sağlamaz ama ziyaretçi kitlenizi kaybetmek istemiyorsanız sitenizin hızını optimize etmeniz gerekmektedir. Bu anlamda da wordpress sitelerinin kullanabileceği bir çok eklenti mevcuttur. Ancak hızını artıracağım diye birçok eklenti kullanmakta sunucu yanıt süresini yükseltmektir. Bu da sitenin daha yavaş bir şekilde açılmasına neden olabilir.

Siteniz için kullanmanız gereken eklentiler;

Sitenizin hızını yükseltmek için Script gzip, gzip ve wp süper cache eklentileri kullanmanız gerektiğinde birçok makale okursunuz. Site hızının düşmemesinin en büyük nedenlerinden biri eklentilerle veri tabanının birçok sorguya çalıştırılmasıdır. Bunu da Google pagespeed insight analizin den görebilirsiniz.

Ne yapmamız gerekir?

Yukarıdaki eklentileri kullanmayınız. Bunun yanı sırada işinize yaramayan gereksiz eklentileri silmeniz gerekecek. Sitenizin cache özelliği aktif duruma getirmeniz için w3 total cache kullanmanız yeterli olacaktır. Ayrıca bu eklenti sayesinde, Script Gzip ve Gzip eklentilerinin yapmış olduğu işi de yapabilirsiniz. Eklentilerin ayarları kısmında bulunan gzip ve script özelliklerini aktif duruma getirmeniz yeterlidir.

Js ve CSS dosyalarını optimize edin

Pagespeed insight analizi sonrasında sizlere optimize edilmesi gereken js ve css dosyaları söylenir. Bu dosyaları da tek tek FTP yöntemi ile bilgisayarınıza indirin. Ve ardından Js ve CSS sıkıştırma sitelerinde, dosyaları sıkıştırın daha sora sunucunuza yollayın bunu yaptıktan sonra sitenizin hızının yükseldiğini göreceksiniz.

Diğer optimize edilmesi gereken de resimlerdir. Resimlerin optimize edilmesi için Wp Sumush it adında bir eklenti kullanmamız gerektiği söylenir. Hiçbir sonuç vermeyen bu eklentiyi sakın kullanmayın bunun yerine Jpegmini programını indirin. Resim klasörlerinde yer alan bütün jpeg resimleri bu programa sıkıştırın farkı sizde göreceksiniz.

Tarayıcı önbelleğini etkinleştirmek size iyi bir performans yakalamanız açısından önemli bir katkı sağlayacaktır.

7 YORUMLAR

CEVAP VER