WordPress nasıl kullanılır? Webmasterlar için bir hazine olan bu yazılım sayesinde birçok işin kolay bir şekilde üstesinden gelinebiliyor. Peki, bu wordpressin nasıl kullanıldığına dair bilginiz yok mu? Aslında kullanımı oldukça kolaydır ve sahip olmanız gerekenler bir domain, hosting ve veri tabanı bilgileri wordpress’in resmi web sitesinden indirmiş olduğunuz dosyaları ftp programları aracılığı ile hostinginize yükleyin ardından sitenizi açarak kurulumunu gerçekleştirebilirsiniz kurulum için sizi adım adım yönlendirecektir. Bu yüzden hiç sıkıntı etmeyin.

Kurulum gerçekleştikten sonra hazır olarak gelen temaları kullanabilir veya kendi bünyesinde barındırdığı güvenilir ve ücretsiz temalara sahip olabilirsiniz. Bu temalar ile yetinmezseniz eğer ücretli olarak satış yapan sitelerden beğendiğiniz bir temayı satın alarak wordpress’i kullanabilirsiniz. Tema hazır hale geldikten sonra siteadi.com/wp-admin yolu ile panele erişerek kullanıcı adı ve şifreniz ile giriş yapabilirsiniz. En büyük avantajlarından birisi Türkçe destekli olmasıdır. Bu özelliği sayesinde dilediğiniz işlemleri kolay bir şekilde gerçekleştirebilirsiniz.

WordPress kullanımında yeni bir yazı eklemek isterseniz sol tarafta bulunan menüler aracılığı ile yazıyı temanıza ekleyip yayınlayabilirsiniz. Yazıyı kategoriler altına ayırmak için, yeni bir kategori ekleyerek yazının içerisinden kategoriyi seçebilirsiniz bu sayede web siteniz düzgün bir görünüm alarak kullanıcı odaklı olacaktır. Dışarıda iyi bir web sitesi yaptırmak isterseniz, size maliyeti en az 1000 tl civarında olacaktır. Bu parayı web sitesi kurmak yerine reklama harcasanız emin olun sizin için daha fazla gelir kaynağı olacaktır.

Ücretsiz veya ücretli olarak kullanabileceğiniz eklentiler sayesinde görünüm olarak daha fazla iyileştirebilir ve kullanıcıların ilgisini çekebilecek eklentilere sahip olabilirsiniz. Güvenlik açısından uzman kişiler tarafından kodlaması yapıldığı için gönül rahatlığı ile kullanabilirsiniz. Fakat dikkat etmeniz gereken en önemli konu wordpress dışında indirmiş olduğunuz temaları veya eklentileri iyi bir şekilde analiz etmenizdir. Aksi takdirde kötü yazılımlar ile giydirilmiş bir tema sizin sitenize zarar verebilir. Tabi buna eklentilerde dâhildir. İndirilen temaların içerisi mutlaka kontrol edilmeli incelenerek kullanılmalıdır. Hiçbir bilginiz yoksa eğer, ücretsiz olarak wordpress sitesinde yayınlanan temaları kullanmanızı tavsiye ederim aksi bir durumda sonuçları sizin için kötü olabilir.

WordPress nasıl kullanılır? Sorusunu kısa bir şekilde açıkladım. Daha fazla bilgiye sahip olmak isterseniz veya herhangi bir problemle karşılaşırsanız, wordpress’in kendi içerisinde barındırmış olduğu forumu kullanarak, problemlerinizi hızlı bir şekilde çözebilirsiniz.

CEVAP VER