Siteni Yarat!
Dünyada blog sistemi deyince ilk akla gelen ve en çok tercih edilen isim olan WordPress, açık kaynaklıdır ve ücretsiz olarak dağıtılmaktadır. Bu sistem sayesinde kendi sitenizi hayata geçirebilir, tasarlayabilir, içerik ekleyebilir yani bloglama hayatına başlayabilirsiniz.
Sosyal paylaşım sitelerini kendileri açısından yeterli bulmayanlar ve paylaşımları ya da kendilerini ifade etmek için daha geniş alanlara ihtiyaç duyan birçok kişi günümüzde kendine özgü bir site ya da blog tercih etmekte. Bu faaliyetteki amaç bazen satış, bazen de kişisel paylaşım ve ifade etme isteğinden kaynaklanabilir. İşte bu noktada WordPress, kullanıcılarına son derece cazip gelmekte ve birçok kolaylık sağlamaktadır.
WordPress kurulum aşamasını 2 tercih ile yapabilirsiniz. Bunlardan biri otomatik kurulum bir diğeri de elle kurulum yani manuel kurulum şeklidir. Üstelik her iki seçenekte de Türkçe ve İngilizce paketleri tercih edebilirsiniz. İlk olarak otomatik kurulumun aşamalarını paylaşalım. Az önce de belirttiğimiz için Türkçe kullanmak istiyorsanız WordPress son sürüm Türkçe paketi, İngilizce dil tercihini istiyorsanız, WordPress İngilizce son sürüm paketini indiriyorsunuz.
İngilizce tercihten yana olan kullanıcıların WordPress.org asresini ziyaret etmeleri gerekmektedir. İndirme işlemini tamamladıktan sonra, sıkıştırılmış paketi Winrar veya Winzip türü bir programla açın. Açılan dosyadaki içeriği sunucunuza yüklemeye başlayın. Yükleme işlemi sonrası tarayıcınızın adres satırına, sitenizin ismini yazın. Bu aşamalardan sonra kurulum otomatik olarak başlayacaktır. Bu aşamadan sonra siz ekrandaki yönergeleri takip ederek kurulum işlemini kolayca tamamlayabilirsiniz. Program size tüm aşamalar boyunca yardımcı işaret ediciler ile yardım edecektir.
Eğer otomatik kurulumu gerçekleştirmediyseniz elle kurulum yani manuel kurulumu da gerçekleştirebilirsiniz. Bu tercih için de sitenizi İngilizce veya Türkçe olarak kullanma arzunuza göre dil seçeneğini yönlendirebilirsiniz. Ancak yine İngilizce seçenek için WordPress.org sitesini ziyaret etmelisiniz.
Bu aşamadan sonra yine sıkıştırılmış paketi Winrar ya da Winzip türü bir program ile açın. wp-config-sample. php adlı dosayı notepad ya da buna benzer basit bir yaz işlemcisi ile açın. Ardından define(‘DB_NAME’, ‘VERİ TABANI ADI’), bu kısma veri tabanı adınız yazıyorsunuz. DB_USER kısmına veri tabanınıza bağlanmak için tercih ettiğiniz kullanıcı adınızı yazıyorsunuz. Daha sonra DB_PASSWORD alanına veri tabanınıza bağlanmak için kullandığınız şifrenizi yazıyorsunuz. DB_HOST localhost olarak belirtilen bölümü localhost olarak bırakıyoruz. Eğer bir sorun çıkar ise hosting şirketi ile irtibat geçmelisiniz.
Böyle bir durumda yukarıdaki boşluk bıraktığımız kısımda değişiklikleri yapıyorsunuz. wp-config-sample. php adlı dosyanın adını, wp-config. php olarak değiştiriyoruz. Bu işlemi gerçekleştirdikten sonra dosyaları sunucuya yüklüyoruz. Hemen ardından tarayıcı adres çubuğuna (www.siteadresi.com)/wordpress/wp-admin/install.php yazıyoruz ve ardından size sunulan yönergeleri takip ederek kurulum işlemini tamamlıyoruz.
Tüm bu aşamaların sonunda siteniz ya da bloğunuz yayında! Artık kendinize dair paylaşımlarınızı, e-ticaretinizi gönül rahatlığı ile gerçekleştirebilirsiniz. Üstelik bunları yapmanız için hiçbir ücret ödemenize de gerek yok. Kurulum basit kullanım basit.

2 YORUMLAR

  1. GoDady’den domain ve hosting hizmeti alındığında dakikalar içinde bir web sitesi kurulabiliyor. Yeni başlayanlara tavsiye edilebilir. Teknik detaylı bir bilgi de pek gerekmiyor.

CEVAP VER