Merhaba Arkadaşlar WordPress dünya çapında en yaygın blog sistemi diyebiliriz. Bu blog siteminin işleyişi ve kullanımı tam anlamı ile benim için harika fakat yedek alama yükleme vs. konularında sıkıntı çıkabiliyor. Bu sıkıntının giderilmesi için bu makalemizi sizinle paylaşıyoruz. Öncelikle bu wordpress yedekleme bir eklenti ile olmaktadır bunu en başta belirttikten sonra işlemlere başlayalım. Eklenti dedim ama aklınıza ücretli bir eklenti gelmesin free versiyonu da mevcut premium da artık hangisi işinize geliyorsa onu kullanırsınız.

Eklentimizin ismi All-in-One WP Migration Buradan indirebilirsiniz.

wordpress tam yedek alma

All-in-One WP Migration ile neler yapılabilir?

Bu eklenti ile wordpress sitenizin ftp, içerik, Dropbox, Google Drive, Amazon S3, Onedrive, box seçenekleri ile tam bir yedeklemesini yapabilirsiniz fakat premium kullanmazsanız sadece file olarak yani içeriklerinizi kopyalamaktadır ki sanırım buda bizim için yeterli olacaktır. Bu eklenti ile ortamdaki görsellerinizden tutun paneldeki uyguladığınız tüm ayarları tam bir yedekleme işlemi yapabilirsiniz. Güzel bir tarafı ise localhost üzerinde bile çalışmakta local olan linklerin tamamını web sitesindeki asıl adrese yönlendirmektedir. Yedekleme için import ve export işlemleri gerektiğinden taşıma işlemi yapacaksanız iki siteyede kurulu olması gerekmektedir.  Örneğin local de bir wordpress sitesi yaptıysanız yayına vermeden önce local de kurup export işlemi yapmanız gerekmekte daha sonra yayına açmış olduğunuz site üzerinde All-in-One WP Migration eklentisinin kurulum işlemini gerçekleştirerek import yapmanız gerekmektedir.

All-in-One WP Migration ile WordPress Yedeği Nasıl Alınır?

Eklentinin kurulum işlemini gerçekleştirdikten sonra sağ tarafta bulunan wordpress menülerinin arasında eklentimizin kısa yolu eklenecektir. Bu kısa yol üzerinine gelerek açılan menü üzerinden;

  1. Export seçeneğini seçiyoruz.
  2. Daha sonra eklentinin export alanı karşımıza çıkacaktır. Buradan yeşil çerçeve ile seçilmiş alanı tıklayarak altında ilk sırada olan file seçeneğini seçiyoruz.
  3. Bu işlemi seçtikten sonra export işleminiz otomatik olarak başlayacaktır.

Bu süre biraz uzun sürebilmektedir. Tam bir yedek aldığı için bu işlem esnasında müdahalede bulunmayınız. Export işlemi bittikten sonra yapılması gereken yeni kurmuş olduğunuz web sitenize eklentiyi yüklemek ve bu sefer;

  1. Panel Üzerinden importa basınız
  2. Gelen pencerede yeşil alan üzerine tıklayarak file seçilmelidir.
  3. Export etmiş olduğunuz dosyayı seçerek işlemleri başlatabilirsiniz.

Bu sayede tam bir wordpress yedeği almış oluyorsunuz. Sizde  bu işlemlerden sonra kullanıcı paneline girdikten sonra bire bir aynı olduğunu görünce sevinçle şaşıracağınızın garantisini veriyorum.

4 YORUMLAR

CEVAP VER