Geçtiğimiz hafta bir arkadaşın isteği üzerine WordPress’te Türkçe karakterli url yapısının nasıl kullanılabileceğini araştırmaya başladım. Araya birkaç günlük İstanbul ziyaretim de girince, makaleyi geç tamamlayabildim malesef. Türkçe karakterli linklerin öcü gibi görülmesini, hatta başlığa bakar bakmaz kafanızda oluşan ön yargılarınızı tahmin edebiliyorum. Bu olumsuz düşüncelerin kaynağında; tarayıcıların bir zamanlar “ı, ğ, ü, ş, ö, ç, İ, Ğ, Ü, Ş, Ö, Ç” gibi türkçe karakterleri desteklemeyerek ASCII karakterlere dönüştürmesi ve arama motorlarının günümüzdeki gibi bölgesel dillere yeterince önem vermemesi yatıyor. Ancak şuan koşullar gayet uygun ve Türkçe karakterli url kullanımı konusunda hiçbir sıkıntı bulunmamaktadır. Bu makalemle WordPress adreslerinizde Türkçe karakterleri nasıl kullanabileceğinizi anlatacağım ve önümüzdeki günlerde yayınlayacağım diğer yazılarımla da Türkçe karakterli url kullanmanın aslında zararlı olmadığını işleyerek, bu alanda öncü adımlar atacağım. Kullandığım “öncü” kelimesini yersiz ve abartılı bir ifade olarak görmeyin. Bu konuyla ilgili doğru bilgi veren hiçbir makaleye rastlamadım ve büyük bir çoğunluk konuyu yanlış değerlendiriyor.

WordPress’te Türkçe Karakterli Url Nasıl Yapılır?

WordPress üzerinde Türkçe karakterli linklere sahip olmanın 2 yöntemi var. Eğer az da olsa yazılım bilginiz varsa kaynak kodda düzenleme yapmak, yazılım bilmiyorsanız da eklenti kullanmak.

WordPress Dosyalarını Düzenleyerek Türkçe Karakterli Url Yapımı

Sitenizdeki bağlatıların Türkçe karakterli olması için kullanacağımız bu yöntemde “wp-includes” klasörü içerisindeki “formatting.php” dosyasını düzenleyeceğiz (WordPress 3.9.1 sürümünde düzenleme yapıyorum). Düzenleyeceğimiz kodları CTRL+F ile bulabilirsiniz dememe gerek yok sanırım 😀

Küçük “ş” harfi için:

chr(197).chr(159) => ‘s’ kodunu chr(197).chr(159) => ‘ş’ olarak değiştirin.

Büyük “Ş” harfi için:

chr(197).chr(158) => ‘S’ kodunu chr(197).chr(158) => ‘Ş’ olarak değiştirin.

Küçük “ü” harfi için:

chr(195).chr(188) => ‘u’ kodunu chr(195).chr(188) => ‘ü’ olarak değiştirin.

Büyük “Ü” harfi için:

chr(195).chr(156) => ‘U’ kodunu chr(195).chr(156) => ‘Ü’ olarak değiştirin.

Küçük “ğ” harfi için:

chr(196).chr(159) => ‘g’ kodunu chr(196).chr(159) => ‘ğ’ olarak değiştirin.

Büyük “Ğ” harfi için:

chr(196).chr(158) => ‘G’ kodunu chr(196).chr(158) => ‘Ğ’ olarak değiştirin.

Küçük “ö” harfi için:

chr(195).chr(182) => ‘o’ kodunu chr(195).chr(182) => ‘ö’ olarak değiştirin.

Büyük “Ö” harfi için:

chr(195).chr(150) => ‘O’ kodunu chr(195).chr(150) => ‘Ö’ olarak değiştirin.

Küçük “ç” harfi için:

chr(195).chr(167) => ‘c’ kodunu chr(195).chr(167) => ‘ç’ olarak değiştirin.

Büyük “Ç” harfi için:

chr(195).chr(135) => ‘C’ kodunu chr(195).chr(135) => ‘Ç’ olarak değiştirin.

Küçük “ı” harfi için:

chr(196).chr(177) => ‘i’ kodunu chr(196).chr(177) => ‘ı’ olarak değiştirin.

Büyük “I” harfi için:

chr(73) => ‘I’ kodunu eklemeniz gerekiyor. Örneğin; chr(195).chr(156) => ‘U’, chr(195).chr(157) => ‘Y’,chr(195).chr(158) => ‘TH’,chr(195).chr(159) => ‘s’,chr(73) => ‘I’,chr(195).chr(160) => ‘a’, chr(195).chr(161) => ‘a’, şeklinde, düzenlediğiniz kodların direk başına ya da sonuna virgülle ayırarak ekleyebilirsiniz (En çok bu kodu aradım. Kaynak kodda yer almadığı için haliyle bulamamıştım -,-).

Dönüştürülecek yeni karakteri büyükte yazsanız küçükte yazsanız URL’niz küçük harflerden oluşacaktır. Sayfa bağlantılarında büyük harflerin hoş durmayacağını düşünerek bu olayı pek kovalamadım ama bu konuya da el atmak isteyenler varsa; düzenlemekte olduğumuz php dosyası içerisinde “strtolower” fonksiyonunu arayıp, düzenleme yapabilirler (hatta bana da gönderin makaleyi zenginleştirelim).

“Yok ya ben uğraşamam, acayip üşengeç biriyim” diyenler varsa da buraya tıklayarak “formatting.php” dosyasının tarafımca düzenlenmiş halini indirebilirler (İçerisinde açıklama alanları mevcut).

WordPress Adreslerinde Türkçe Karakter Kullanma Eklentisi

Öncelikle belirtmeliyim ki paylaşacağım bu eklentiye herhangi bir referans olma durumum söz konusu değil. Kodlarla uğraşmak istemeyenler için bir alternatif olarak yer veriyorum. WordPress Türkçe Karakter Eklentisi’ni tam inceleyemesem de üstünkörü test ettim ve tek eksiği büyük “I” harfini, küçük “i” harfine dönüştürmesi. Onun dışında gayet sağlıklı çalışıyor. Bu eklentiyi indirmek için WordPress eklenti dizininde “WordPress Türkçe” şeklinde aratıp bulabilirbilirsiniz.

 

CEVAP VER