WordPress ile bloglamaya başlayanların en çok sorduğu soruların başında geliyor hangi eklentilerin kullanılması gerektiği. Bilindiği üzere wordpress konusunda belki binlerce eklenti var. Bu eklentilerin bazıları hayati önem taşırken bazıları sistemin yavaşlaması gibi problemler doğurabiliyor. Bu nedenledir ki eklenti seçiminde oldukça dikkatli davranmak bir blogger için olmazsa olmazlardan.

Ben de sık sık çeşitli eklentileri deniyorum ve sitemin üzerindeki etkilerine göre kullanmaya devam edip etmeme kararını alıyorum. Aşağıdaki listede halihazırda kullanmakta olduğum eklentileri ve kısaca işlevlerini bulabilirsiniz. Hoşunuza gidecek olanları wordpress eklenti dizininden aratabilir ve sisteminize doğrudan yükleyebilirsiniz.

Advanced Spoiler

Bir çok site için gerekli olmayabilecek olan bu eklentiyi bazı yazılarımda okuyucunun ilk anda görüşünden saklamak istediğim metinler için kullanıyorum. Bir filmin içindeki bir sahneyi veya filmin sonunu henüz o filmi seyretmemiş olanlara okutmanın haince bir davranış olduğunu düşündüğümden spoiler etkisi yapabilecek bölümleri bu eklenti sayesinde gizliyorum, okuyucu okumayı tercih ederse gizlenmiş metni tek tıklama ile görme şansına sahip.

Akismet

Bence WordPress’in olmazsa olmazlarından bu eklenti. Spam olabilmesi muhtemel yorumları spam olarak işaretleyip yorum kontrolünde oldukça yardımcı oluyor. Çalışması için wordpress.com’da üyelik açıp bir anahtar almanız gerekiyor. Bazı yorumları hatalı olarak spam olarak işaretlese de çoğu zaman vazgeçemediğim bir kullanım sunuyor.

All in One SEO Pack

Yazılarınızın arama motorlarında üst sıralarda yer alabilmesi için meta kelimeleri, tanımlamaları ve yazı başlıklarını yazınızın içine gömen bu eklentiyi mutlaka tavsiye ediyorum. Amacınız yazılarınızın web’de rahatça bulunabilmesi ise mutlaka kullanmalısınız.

Contact Form 7

WordPress’in yerleşik olarak sunduğu bir iletişim formu yok. Okurlarınızın size ulaşarak daha etkileşimli bir web deneyimi yaşamasını düşünüyorsanız bu eklenti çok işinize yarayacak. Tamamen kendi tasarımınız bir iletişim formu yaratmanız mümkün.

FD Feedburner Plugin

Bilindiği gibi wordpress standart olarak rss2 ve atom formatında beslemeler sunuyor. Feedburner kullanıyorsanız ve beslemelerinizde bu adresi kullanmak istiyorsanız bu eklenti sayesinde standart beslemelerinizi (feed) feedburner’a yönlendirebiliyorsunuz.

Google XML Sitemaps

Bu eklenti sayfanızın google uyumlu bir site haritasını yaratıyor. Google aramalarında üst sıralarda yer almak istiyorsanız site haritanızın olması mutlaka gerekli. Tavsiye ettiğim eklentilerden.

MediaRSS

Bu eklentiyi bir arkadaş tavsiyesi üzerine test ediyorum şu an. İşlevi rss’leriniz içine media etiketini eklemek ve medyalarınızın beslemeleriniz içinde yer almasını sağlamak.

Nofollow Blogroll SEO

Blogunuzda çok sayıda bağlantı mevcutsa bu eklenti sayesinde bağlantı linklerinize nofollow ibaresi ekleniyor.  SEO optimizasyonu için gerekli.

Old Post Notifier

Sevgili Ali’nin (Bahşişoğlu) yazdığı bu eklenti belirlediğiniz bir süre geçtikten sonra yazılarınıza ” Bu yazı şu kadar süre önce yazıldı içerdikleri güncellenmemiş olabilir” paragrafı ekliyor. Sıkça teknik bilgiler verdiğiniz bir blogunuz varsa oldukça işe yarıyor. Bugün yazdığınız bir bilgi güncellemelerden sonra etkisini yitirmiş olabiliyor.

Post-Plugin Library

Tek başına bir etkisi olmayan bu eklenti random posts gibi eklentilerin çalışması için gerekli kodları üretiyor.

Post Tabs

Uzun yazıları yazının içerisine yerleştirdiğiniz tab’larla bölmenizi sağlıyor. İşe yarar bir eklenti.

Random Posts

Ziyaretçilerinize siteniz içinden rastgele yazılarınızı gösteren bu eklenti sayesinde ziyaretçilerinizin sitenizde kalma sürelerini arttırabilirsiniz.

Regenerate Thumbnails

Yazılarınız içine eklediğiniz küçük resimleri yeniden boyutlandırmak istiyorsanız toplu halde işlem yapabilen bu eklentiyi seveceksiniz. Tek hamle ile bütün küçük resimlerinizi boyurlandırabiliyor.

Revision Control

WordPress’in en sevmediğim (belki sevenler vardır) özelliklerinden bir tanesi yazılarınızı yazarken sürekli yeni versiyonlarını kaydetmesi. Bir süre sonra veritabanınızın şiştiğini farkediyorsunuz bu kaydedilen bölümlerle. Eklenti sayesinde bu otomatik kaydetmeleri kontrol altında tutabiliyorsunuz.

SEO Friendly Images

Eklediğiniz resimlere alt etiketler vermeyi benim gibi sıkça unutanlardansanız google’ın bundan hiç hoşnut olmadığını rahatlıkla söyleyebilirim. SEO optimizasyonu için tüm resimlerin alt etiket bilgilerinin doldurulması gerekiyor. Bu eklenti sizin yerinize bunu yapabiliyor.

SexyBookmarks

Eklentiler içinde bir çok sosyal paylaşım amaçlı eklenti olmasına rağmen benim en çok sevdiğim eklenti bu oldu. Eklentinin Türkçeleştirmesini de ben yaptım. Yazılarınızı paylaşabilmek için çeşitli sosyal medya ortamlarının butonlarını şık bir şekilde ekliyor. Tavsiye edebileceğim eklentilerden.

SI CAPTCHA Anti-Spam

Otomatik web robotlarını sitenizden uzak tutabilmeniz için yorum ve kayıt alanlarına Captcha kodu ekliyor. Biliyorum bu sinir bozucu bir özellik ama bence gerekli.

Special Text Boxes

Yazılarınız içinde dikkat çekmek istediğiniz bölümleri farklı şekilde renklendirebilmenizi sağlayan bir eklenti. Anlatımınızı kuvvetlendiren, vurgulayan bu eklenti de sıkça kullandığım eklentilerden.

Subscribe To Comments

Ziyaretçilerinizin herhangi bir yazınızın yorumlarına abone olmasını ve o yazıya gelecek yorumları email vasıtası ile alabilmelerini sağlayan bir eklenti.

SyntaxHighlighter Evolved

Bloglarında sıkça kodlu anlatımlar bulunduranlar için kodları daha okunaklı bir şekilde renklendirip formatlayan bir eklenti.

TAC (Theme Authenticity Checker)

Piyasada bir çok ücretsiz tema bulunuyor. Bu temaların bazılarının alt kısımlarında şifrelenmiş oldukları için müdahale edemediğiniz kodlara rastlanmakta. Bu kodlar içinde spam sitelerine linkler de bulunabiliyor. TAC sayesinde kullandığınız tema kontrol ediliyor ve içinde statik linkler mevcutsa size bildiriliyor. Sıkça tema değiştirenlerdenseniz işinize mutlaka yarar bir eklenti.

Twitter Friendly Links

Piyasada bir çok URL kısaltma servisi mevcut. Eğer sitenizde yazılarınızın otomatik olarak twitter’a yönlendirildiği bir eklenti mevcutsa dış servisler yerine bu eklenti sayesinde kendi kısa url’lerinizi yayınlayabiliyorsunuz.

Twitter Tools

Yazılarınızın direkt olarak twitter’a yönlenmesi için oldukça fazla seçenek içeren güzel bir eklenti.

WordPress.com Stats

Yine wordpress.com bağlantılı bir eklenti daha. Siteniz ziyaretçilerini daha kapsamlı bir şekilde analiz etmenizi sağlıyor. Hangi sitelerden geldikleri, hangi arama terimlerini kullandıkları gibi özellikler mevcut.

WordPress Database Backup

Belirlediğiniz periyodlarda sitenizin veritabanının yedeğini alıp email’inize elektronik posta aracılığı ile gönderen bir eklenti. Benim gibi paranoyaklar için birebir.

WordPress Related Posts

Ziyaretçilerinizin sitenizde geçirdikleri zamanı uzatmak için kullanabileceğiniz bir eklenti daha. Yazılarınızla ilgili olabilecek diğer konuları yazılarınızın altında veya yan menüde listeleyebiliyor.

WP-DBManager

Bu eklenti sayesinde veritabanınızın tam hakimiyeti elinizde oluyor. Veritabanı tamiri, optimizasyonu, gereksiz alanların veritabanından kaldırılması gibi bir çok özelliği var.

WP-MulticolLinks

Eğer geniş bir yan menüye sahipseniz (sidebar) bağlantılarınızın alt alta sıralamak yerine 2 veya daha fazla kolon haline listeleyebiliyor. Çok sayıda bağlantınız varsa sitenizin görünümü açısından

WP-PostViews

Yazılarınızın görüntülenme sayılarını veren bir eklenti, hem anasayfanızda hem de widget sayesinde yan menüde görüntüleyebiliyorsunuz.

WP-RecentComments

Yan menünüzde yazılarınıza yapılan son yorumlarınızı ekleyecek bir widget oluşturuyor.

WP-UserOnline

Sitenizde kimlerin online olduğunu ve hangi yazılarınıza göz attıklarını görebileceğiniz bir eklenti.

WP Super Cache

Bu eklentiden daha önce de söz etmiştim. WordPress tamamen dinamik bir altyapıya sahip. Her sayfa oluşturulurken veritabanından bilgiler alınıyor ve o bilgilere göre sayfa her defasında tekrar oluşturuluyor. Super Cache eklentisi ile 1 kere oluşturduğunuz sayfa kaydediliyor ve ziyaretçilere bu oluşturulup kaydedilmiş sayfa sunulduğu için veritabanınız fazla yorulmuyor, tabii ki hız da pozitif bir şekilde etkilenmiş oluyor.

Bu eklentiler haricinden hali hazırda ihtiyaç duymadığımdan aktif olmayan ama gerektiğinde kullanmak üzere bulundurduğum 1-2 eklenti daha var. Onları da artık başka bir yazı konusu yaparız. Eklentiler hakkında sormak istediklerinizi yorum alanına not düşebilirsiniz. Olmadı iletişim sayfasından doğrudan mesaj gönderebilirsiniz. Yanıtlamaktan zevk duyacağımdan şüpheniz olmasın…

3 YORUMLAR

CEVAP VER