Youtube Türkiye’deki en büyük arama motorlarından biridir ve video denilince akla gelen ilk sitelerden biridir. Ayrıca herkes Youtube’da kanal açarak video ekleme imkanına sahiptir. Fakat asıl önemli nokta da bu aşamada başlamaktadır. Youtube’a video eklemek eklediğiniz videoların izlenmesi için yeterli olmayabilmektedir. Videolarınızı oluştururken seo kurallarına uygun olarak oluşturmalısınız. Böylece arama motorlarında videolarınız yer alabilir ve Youtube seo ile videolarınız değerlerini yükseltebilir ayrıca videolarınızın izlenme oranlarını artırabilirsiniz. Böyle Youtube aramalarından videolarınız üst sıralarda yer alma imkanına sahip olacaktır ve kullanıcılar videolarınıza daha kolay bir şekilde erişim sağlayabileceklerdir. Aksi halde videolarınız her ne kadar önemli olursa olsun kullanıcılar videolarınıza ulaşamayabilir, izlenme oranınız artmayabilir ve Youtube video ekleme işinde bir kazan elde edemeyebilirsiniz.

Youtube video’da en merak edilen sorulardan biri de ne kadar video eklemek gerekir sorusudur. Youtube kanalınızdan kazanç sağlamak istiyorsanız tabii ki oldukça çok video eklemeniz gerekmektedir. Ayrıca eklediğiniz videoların kullanıcının ilgisini çekmesi gerekmektedir. Fakat yukarıda da anlattığımız gibi Youtube’a video ekleme işini Youtube seo’ya uygun olarak gerçekleştirmediğiniz sürece kullanıcılar videolarınıza erişim sağlayamamaktadır. Bu yüzden bu şekilde ne kadar video eklerseniz ekleyen yine de kazan elde edemeyebilirsiniz. Ayrıca önemli konulardan biri de Youtube kanalınıza eklediğiniz videoların özgün olup olmamasıdır. Çünkü Google seo’da olduğu gibi Youtube seo işleminde de özgün videolar daha çok değer kazanmaktadır ve böylece videolarınız değeri daha çok yükselmektedir ve videolarınız daha üst sıralarda yer almaktadır.

Youtube seo işlemini gerçekleştirirken dikkat etmeniz gereken bazı önemli noktalar bulunmaktadır. Bunlardan en önemlilerinden biri title yani başlıktır. Başlık, videolarınızın hangi arama sonuçlarında gösterileceğini belirlemekteki en büyük etkendir. Ayrıca başlığınızın ilgi çekici olması gerekir. Çünkü ilgi çekici başlıklar daha çok izleyici çekebilmektedir. Böylece videolarınıza izleyici çekebilirsiniz. Ayrıca Youtube Keyword Tool ile Youtube başlıklarınızı kolaylıkla ve youtube seo işlemlerine uygun bir şekilde hazırlayabilirsiniz.

Bir diğer önemli nokta ise description yani açıklama bölümüdür. Youtube videolarınızın açıklama bölümünü oluştururken de Youtube Keyword Tool’dan yardım alabilirsiniz. Ayrıca açıklama bölümünü hazırlarken dikkat etmeniz gereken bazı noktalar vardır. Açıklama bölümünüzü oluştururken yoğun olarak anahtar kelimeler kullanmaya özen göstermelisiniz. Böylece videolarınız Youtube seo ile daha üst sıralarda yer alabilir ve daha çok kullanıcıya ulaşabilirsiniz.

Youtube kanalınızdaki videolar için tags yani etiketlerde oldukça büyük bir önem taşımaktadır. Videolarınız konularıyla alakalı hazırlayacağınız etiketler videolarınıza daha kolay bir şekilde ulaşım imkanı sunmaktadır.

Ayrıca videolarınızın kategorileri de oldukça büyük önem taşımaktadır. Videolarınız hangi kategoride yer alıyorsa bunu belirtmeniz gerekmektedir. Burada dikkat etmeniz gereken bir konu vardır. Örneğin müzik kategorisinde bir videoya sahipsiniz fakat güzellik konuları daha çok tıklandığı için kategorinizi güzellik olarak seçtiniz, bu işlem size hiçbir yarar sağlamayacaktır.

Son olarak videolarınızı sosyal medya hesaplarınızda paylaşmak da videolarınızın izlenme oranlarını artırmak için önemli bir adımdır.

2 YORUMLAR

  1. etkileyici içerikler, etkileyici öne çıkan görsel ile bizim Türk milleti tıklayacaktır elbet, saten youtube tıklamaya göre üste aldığını da düşünürsek 🙂

CEVAP VER